Sędziowie

Waldemar Federak (POL)

waldemar-federakCzłonkiem Związku Kynologicznego  zostałem w roku 1984. Poświęciłem się tylko jednej rasie, owczarek niemiecki. Przez te lata z moim przydomkiem hodowlanym Mis-Maz odchowałem 192 mioty. Duża ilość psów z mojej hodowli zaliczyła egzaminy psów użytkowych i zdobyła tytuły Championów. Rok 1998 był dla mnie bardzo szczęśliwy, hodowla Mis-Maz wygrała wystawę Klubową a ja zdobyłem uprawnienia sędziego. Na obecną chwilę posiadam uprawnienia Sędziego Międzynarodowego O.N, Sędziego Międzynarodowego prób pracy oraz Sędziego WUSV prób pracy. Ponadto posiadam uprawnienia Sędziego licencjatora. Od trzech kadencji jestem Przewodniczącym Klubu Owczarka Niemieckiego.


Mariola Semik (POL)


Anna Kochan (POL)

ania kochan 3Sędzia kynologiczny od 2004 roku. Sędzia międzynarodowy i uznany specjalista oceniający psy Grupy 1 i 2 FCI.  Obecnie w trakcie rozszerzania uprawnień na Grupę 10 FCI czyli piękne Charty. Oprócz Polski, sędziowała m.in. w Niemczech, Norwegii, Estonii, Litwie, Czechach i Słowacji na wystawach międzynarodowych, krajowych, klubowych i specjalistycznych. Wraz z mężem, od 1995 roku hodowała z sukcesami owczarki szkockie z przydomkiem „Dol Amroth”. Wyhodowana przez nich suka była pierwszą suką IntCh rasy Owczark Szkocki Długowłosy z polskiej hodowli.


Małgorzata Hałas (POL)


Jan Gajewski (POL)


Elżbieta Chwalibóg (POL)
chwalibogUkończyłam Wydział Filologii na Uniwersytecie Warszawskim. W Związku Kynologicznym zaczęłam działać od roku 1965. Początkowo hodowałam szorstkowłose foksteriery, potem z mężem Tadeuszem Chwalibogiem foksteriery krótkowłose, welshe i westie oraz wyżły niemieckie, pod przydomkiem „Z Jabłonowa”. Wystawiałam moje psy w różnych krajach Europy. Urodziło się u nas ponad 30 championów i 11 międzynarodowych championów, mojej ulubionej rasy – foksterierów krótkowłosych.

W roku 1969 zaczęłam sędziować teriery. Dzisiaj sędziuję wszystkie rasy. Jestem autorką książek „Teriery”, „Beagle”, „Teriery ze Szkocji” i innych drobnych opracowań. Piszę do dziś do rożnych pism kynologicznych w kraju i za granicą.


Andrzej Szutkiewicz (POL)
A.SzutkiewiczMoje zamiłowania kynologiczne ujawniły się jeszcze w trakcie studiów i
zaowocowały zakupem pierwszego psa rasy Dog Niemiecki, suki EFNA Błękitna
Radunia, założycielki mojej hodowli “Amigo Perro”. Dogi Niemieckie, błękitne
i czarne, hoduję już od 35 lat,  to 7 pokoleń z moim przydomkiem, wśród
których są Championów różnych krajów. Psy z mojej hodowli “Amigo Perro”
mieszkają w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i USA. Od niedawna drugą
moją rasą są Samoyedy, które urzekły mnie kilka lat temu.
Sędzią kynologicznym jestem od roku 1999 i jak do tej pory sędziowałem nie
tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach ( Finlandia, Estonia, Łotwa,
Litwa, Białoruś, Rosja, Mołdawia, Słowacja, Czechy, Bułgaria, Węgry,
Słowenia, Szwajcaria, Hiszpania) na wystawach rangi Międzynarodowej,
Krajowej, Klubowej i Specjalistycznej.


 

Maria Zasada (POL)
zasadaWychowałam się w domu, w którym zwierzęta żyły z nami na prawach domowników. Oczywistym zatem było dla mnie, że obok mnie zawsze był i jest pies-przyjaciel. Jednak amatorski kontakt z psami mi nie wystarczał. Poszerzałam swoją wiedzę kynologiczną, co zaowocowało nabyciem uprawnień do sędziowania psów. Oceniam psy z ośmiu grup FCI ( III, IV, V, VI, VII, VIII, IX i X)., oraz Konkurs Młody Prezenter. W przeszłości hodowane rasy to jamnik długowłosy standardowy, basenji. Obecnie chihuahua krótkowłosa.


Krystyna Opara (POL)
OLYMPUS DIGITAL CAMERASędzia wszystkich ras. Hodowla „Liwang”, obecnie skupiająca się na jednej rasie – basenji, wcześniej hodowane rasy: pekińczyk, welsh corgi pembroke, cairn terrier, chihuahua krótkowłosy.

 

 


 

Barbka Novak (SLO)
bnovakPo latach zajmowania się różnymi rasami we wczesnych latach 80.pojawiły się w moim życiu dwa psy czystej rasy: kuvasz węgierski Elza i cirneco dell’Etna Seta. Już dwa lata później została zarejestrowana hodowla “Seta del Oro”. Nie była to duża hodowla, ale cirneco, które pochodziły z naszych miotów, zapoczątkowały wiele hodowli w kilku krajach europejskich oraz w USA. Na początku nowego tysiąclecia w moim życiu pojawiły się border collies. Ten perfekcyjny pies został ze mną do tej pory, gdyż jest on idealnym połączeniem między cirnecoa a kuvaszem. Psy z hodowli “Seta del Oro” zgarnęly 6 tytułów mistrzów świata, 3 tytuły młodzieżowych mistrzów świata, 8 championów Europy, 2 młodzieżowe championy Europy i 2 tytuły mistrzów Europy weteranów oraz 1 światowego zwycięzce weteranów. Ponad 60 różnych tytułów mistrzowskich należy do psów z hodowli “Seta del Oro”, z tego ponad 10 międzynarodowych championów. Jestem bardzo dumna, że border collie z hodowli “Seta del Oro” został zakwalifikowany do wystawy Cruft jako pierwszy border collie ze słoweńskiej hodowli. Należy do nas również najlepszy wynik Słowenii w światowych zawodach typu agility. Nie tylko tytuły, ale także mistrzostwo coursingu i agility należą do “Seta del Oro”, ponadto kilka psów pozytywnie zdało HWT. W ostatnich latach pasja do wystaw została zastąpiona pasją do pracy z border collie.
Jestem sędzią międzynarodowym od 1993 roku. Jestem sędzią międzynarodowym dla grup I, IV, V i X a także oceniam junior handlerów. Byłam przewodniczącą zespołu sędziów oceniających Junior Handling  pod auspicjami Słoweńskiego Związku Kynologicznego i przewodniczącą komitetu ds. hodowli owczarka belgijskiego. Dziś jestem członkiem komitetu ds. hodowli owczarków w Słowenii (wykluczone są owczarki niemieckie) oraz przewodniczącą komitetu ds. hodowli owczarka staroangielskiego. Przez wiele lat byłam przewodniczącą a następnie wiceprzewodniczącą klubu “Fido Hrušica” i członkiem wielu słoweńskich jak i lokalnych klubów hodowlanych. Jestem także członkiem brytyjskiego klubu border collie w Wielkiej Brytanii. Przez 8 lat byłam członkiem zespółu redaktorów słoweńskiego magazynu kynologicznego – Kinolog. Napisałam wiele artykułów na temat psów, szczególnie na temat Cirneco dell’Etna, które były publikowane w Słowenii i zagranicą. Sędziowałam w całej Europie na wielu specjalnych wystawach, także wystawach hodowlanych i podczas Euro i World Dog Shows.
Uzyskałam stopień licencjata ekonomii i prawa, pracowałam na stanowisku managera w dziale HR w Knauf Insulation Slovenija, która to jest członkiem grupy Knauf Insulation, jednej z największych firm zajmujących się produkcją materiałów izolacyjnych. Wraz z moim mężem Sašo, także sędzią wystawowym i podczas zawodów agility, i naszymi 5 psami mieszkamy w Kranj.


Leszek Siejkowski (POL)


 

Petr Řehánek (Republika Czeska):
rehanek
Pochodzę z Czech, mieszkam niedaleko Ostrawy. Już jako nastolatek interesowałem się kynologią. Przez kilka lat pasjonowałem się trenowaniem psów. Przez 30 lat hodowałem boksery, a moja żona maltańczyki. W tej chwili posiadamy jednego beagle i jednego cavalier king charles spaniela.
Pracowałem dla wielu klubów, gdzie pełniłem różne funkcje. Jestem sędzią wszystkich ras psów. Jako że uwielbiam podróżować, łącze pasję z moim hobby. Sędziowałem m.in. w takich krajach jak: Czechy, Australia, Gruzja, Słowacja, Niemcy, Belgia, Holandia, Chorwacja, Słowenia, Serbia, Kirgistan, Kazachstan, Malta, Izrael, Ukraina, Rosja, Polska, Austria, Hiszpania, Brazylia, Chiny, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Mołdawia, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, Norwegia czy Finlandia.
Komunikuje się w kilku językach: czeskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i polskim.

 


Aleksander Skrzyński (POL)

Skrzynski-Aleksander


Andrzej Brabletz (POL)


Piotr Król (POL)


 

Janusz Opara (POL)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sędzia wszystkich ras. Hodowla „Liwang”, obecnie skupiająca się na jednej rasie – basenji,
wcześniej hodowane rasy: pekińczyk, welsh corgi pembroke, cairn terrier, chihuahua krótkowłosy.

 

 


 

Otakar Vondrouš (CZE)


Tatiana Urek (SLO)


 

Ichiro Ishikawa (JPN)

Ichiro IshikawaPan Ichiro Ishikawa jest wykwalifikowanym sędzią wszystkich ras Federacji FCI oraz JKC (Japan Kennel Club – Japoński Związek Kynologiczny). Jest również kierownikiem sekcji edukacji sędziów JKC.

Dorastał w otoczeniu jamników gdyż jego ojciec był hodowcą tej rasy. On sam również związał się z hodowlą tej rasy i wspólnie z ojcem wyhodowali ponad 90 championów. Był również związany z hodowlą West Highland white terrierów, pekińczykow i innych ras.

Zdobył uprawnienia sędziowskie w grupie jamników w 1987 roku a następnie uprawnienia dla wszystkich ras w 2002 roku. Sędziował wiele wystaw w Japonii w tym wystawy międzynarodowe FCI, krajowe wystawy jamników, beagle, siberian husky i szpiców miniaturowych.

Obecnie pracuje jako kierownik sekcji edukacji sędziów JKC i poświęca się edukacji innych sędziów.

Oprócz wystaw w swoim kraju sędziował również w Korei, Chinach, Tajwanie, Filipinach, Malezji, Singapurze, Nowej Zelandii, Australii, Finlandii, Rosji, Białorusi, Kanadzie, Urugwaju, Puerto Rico, Chile, Kolumbii, Kostaryce i Brazylii między innymi podczas World Dog Show w Meksyku w 2007 r. oraz w World Dog Show w Szwecji w roku 2008, na wielu Wystawach Specjalistycznych FCI m.in. Szpiców (w Brazylii i Tajwanie), Shiba (w Szwecji), Samoyed (w Finlandii), Szpiców Japońskich (w Finlandii), Jack Russel Terrierów (w Australii), Pekińczyków (w Australii), psów pasterskich (w Kanadzie), psów do towarzystwa (w Nowej Zelandii).


 

Izabella Krasowska-Salamon (POL)

IZABELLA KRASOWSKA-SALAMON

Psami mojego dzieciństwa były szpic, wyżeł i owczarek niemiecki. W prezencie ślubnym od siostry dostałam sznaucera.
Jestem członkiem Związku Kynologicznego w Polsce od 1984 roku. Prowadzę sekcję szpiców i psów w typie pierwotnym w rybnickim oddziale ZKwP.
Jestem międzynarodowym sędzią gr. V FCI.
Przez wiele lat wraz z mężem Leszkiem hodowaliśmy psy z grupy V: alaskan malamute, akita amerykańska, akita. Mieliśmy również hokkaido i karelskiego pas na niedźwiedzie.
Akity to moja ulubiona rasa. Mój najstarszy pies akita Champion i Zwycięzca Polski dożył ponad 16 lat.
Z zawodu jestem lekarzem, specjalistą z zakresu pediatrii.

 


Toshinori Omura (JPN)
omura


Elżbieta Augustyniak (POL)

elzbieta-augustyniakCzłonkiem Związku Kynologicznego w Polsce – Oddziału w Warszawie – jestem od 1987 roku. Sędzią kynologicznym od 2006 r. Posiadam uprawnienia na wszystkie rasy V i X Grupy FCI.

Miałam przyjemność sędziować przedstawicieli tych ras na wystawach rangi międzynarodowej, klubowej i krajowej w Polsce oraz za granicą.

Swobodnie posługuję się  językiem niemieckim i rosyjskim.

Z wykształcenia i zawodu jestem dziennikarką. Kynologia to moja wielka pasja, a pisanie o niej sprawia mi wyjątkowo dużą przyjemność, tak samo jak praca społeczna na jej rzecz.

Pierwszym moim wymarzonym rasowym psem był chart afgański. Obecnie towarzyszą mi w życiu trzy szpice niemieckie: mały czarny i dwa rude pomeraniany. Wszystkie bardzo utytułowane – zwycięzcy Świata, Europy, interchampiony, multichampiony.


Magdalena Świętoń (POL)

Magdalena ŚwiętońMoja przygoda z kynologią zaczęła się w 1966 r. kiedy moi rodzice kupili mi rodowodową suczkę pudla dużego czarnego, która w 1967 r. urodziła szczenięta, w hodowli został jej syn PIRATA Czad (tak się nazywała hodowla mojego taty). PIRATA osobiście przygotowywałam i wystawiałam  na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą  i tak narodziła się moja pasja kynologiczna.

W 1980 r. zarejestrowałam swój przydomek hodowlany pod nazwą “Psia Parafia”

Pierwsze psy urodzone z moim przydomkiem to: szorstkowłose foksteriery, następnie cairn terriery,  owczarki niemieckie,n orwich teriery, setery irlandzkie, owczarki podhalańskie, yorkshire teriery, amerykańskie cocker spaniele. Psia Parafia słynęła ze wspaniałych reproduktorów  aierdale terierierów i kerry blue terrierów oraz foksterierów szorstkowłosych.

W 1991 r. sprowadziłam do Polski pierwsze norwich teriery.

W tym roku mija 35 lat mojej pasji hodowlanej. Wyhodowałam ponad 30 międzynarodowych championów, niezliczoną ilość championów Polski i  innych krajów. Wystawiałam i wystawiam moje psy w kraju i za granicą. Psy z Psiej Parafii są w rodowodach psów pochodzących ze znanych hodowli w Europie i Wielkiej Brytanii. Cain teriery i norwich teriery z Psiej Parafii  zapoczątkowały hodowlę tych ras na Litwie , Węgrzech i Słowacji.

Obecnie posiadam i hoduję szorstkowłose foksteriery, cairn terriery,  norwich teriery, owczarki podhalańskie, yorkshire teriery, amerykańskie cocker spaniele i posiadam reproduktora kerry blue teriera.

Moje doświadczenie i osiągnięcia w  hodowli tak wielu ras miało i ma  olbrzymi wpływ na mój zasób wiedzy i zdobycie  uprawnień sędziego międzynarodowego.

Moja pasja do pielęgnacji psów również została doceniona – jestem laureatką sześciu Międzynarodowych Konkursów w Groomingu w kilku krajach.

Od 1980 r.  jestem członkiem ZKwP i hodowcą psów rasowych – Hodowla Psia Parafia.

Międzynarodowy Sędzia Kynologiczny Gr. FCI III, VII, VIII, IX i Czarnego Terriera.

Przewodnicząca Klubu Komisji Toy Terriera w Polsce.

Magdalena Świętoń

 


Anna Rogowska (POL)


 

Maciej Lipiec (POL):
lipiec
Sędzia kynologiczny od 1979 roku.
Ulubiona rasa to charty rosyjskie. Od 1973 roku mieszkało w naszym domu 5 psów tej rasy, z których 3 zdobyły tytuły Inter. Champ. Od 2010 roku ogrodem i domem (oraz sercami domowników) zawładnęły dwa urocze beagle.

 


Elżbieta Junikiewicz (POL):
JunikiewiczCzłonek ZKwP O/Kraków od 1967r. Hodowca pudli i cocker spanieli.Od 1985 sędzia psów ozdobnych i do towarzystwa.

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress